Yaz Saati Gerçekleri ? Ne Zaman Başlıyor ? Ne Zaman Bitiyor ? Türkiye’de Durum Ne ?

Yaz Saati Gerçekleri ? Ne Zaman Başlıyor ? Ne Zaman Bitiyor ? Türkiye’de Durum Ne ?

Yaz saati , Dünyanın birçok ülkesinde, insanlar Mart ayında saatlerini bir saat ileri alarak, Kasım ayında ise bir saat geri alırlar. İlkbahar ve sonbahar arasındaki zamandaki bu değişim eski çağlardan beri olmuştur ve bu sistemi enerji tasarrufu amacıyla başlatan bilim adamı Benjamin Franklin’in eseri. İşte gün ışığından yararlanma saatinin ne zaman başladığına, tarihine, neden şimdi olduğuna ve zamanı değiştirmekle ilgili bazı ilginç efsanelere ve gerçeklere bir göz atın.

Yaz saati uygulaması ne zaman başlar? Ve ne zaman bitiyor?

DST yaz aylarında başlar, kıştan hemen önce sona erer ve saatin değiştiği gün her ülkenin yasalarına göre değişir, böylece her ülke bu günü belirlemek için belirli bir model benimser, örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, hükümet ABD Deniz Gözlemevi USNO’ya göre yeni yasalar geliştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde gün ışığından yararlanma saati Mart 2007’nin ikinci Pazar günü başlar ve insanlar saatlerini yerel saatle 2: 00’da bir saat ileri götürürler (yani o gün saat 2’de yerel gün ışığından yararlanma saati olacaktır), Gün ışığından yararlanma saati, Kasım ayının ilk Pazar günü saatlerin yerel saate dayalı yaz saati ile bir saat arasında tekrar döndüğü tarihte sona erer (yerel saatle 01: 00’da okunur).

Yaz saati uygulaması nasıl başladı?

Benjamin Franklin, yaz aylarında enerjiden tasarruf etmenin bir yolu olarak saatleri sıfırlama fikrini ortaya attı, David Prerau’nun Gün Işığı Seize : Günün Saatini Seçin: İnsanlar saatlerce sunarak, enerji harcamak yerine ek akşam gün ışığından faydalanabilirler. The Time Illumination in “Franklin, Paris büyükelçisiydi, bu yüzden 1784 yılında Paris Journal’a bir mektup yazdı ve” keşfinde “güneşin ortaya çıkarken ışık sağladığını sevinti. Ancak, gün ışığından yararlanma saati gün geçtikten sonra başlamadı. Bir asırdan daha uzun bir süre önce Almanya, Birinci Dünya Savaşı sırasında yakıt tasarrufu yapmanın bir yolu olarak Mayıs 1916’da gün ışığından yararlanma zamanı kurdu ve daha sonra diğer Avrupa ülkeleri kısa bir süre sonra aynı yolu izledi ve ABD 1918’de yaz saati uygulamasını benimsedi(uygulamaya başladı). Savaş bittikten sonra Herkes için Özgürlük, Amerika Birleşik Devletleri’ne yaz saati uygulamasını takip etme veya etmeme seçeneği verdi ve 1966’da Batı’daki kaosu azaltmak için Kongre, Tekdüzen Zaman Yasası’nı yürürlüğe koydu: “Hangi eyalette çalışıyor? Gün ışığından yararlanma saatinde – ve bu zorunlu değildir – eyalet genelinde tekdüze bir protokol benimsenir ve gün ışığından yararlanma saati 1 Nisan Pazar günü başlar ve Pazar, Ekim ayı sonunda sona erer. ”2007 yılında, (Enerji Politikası) Yasası 2005, gün ışığından yararlanma saatini geçerli saate kadar uzatarak yürürlüğe girer.

Kim yaz saatini takip ediyor?

NASA’ya göre, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın çoğu, birkaç istisna dışında aynı tarihte gün ışığından yararlanma saatini takip ediyor: Hawaii ve Arizona, ABD’nin kuzeydoğusundaki Navajo Nation Reserve’i takip etmesine rağmen, Hawaii ve Arizona gün ışığından yararlanma süresini takip etmeyen iki ABD eyaleti. Yaz saati uygulaması istekleri, her yıl farklı ülkelerde yapılmaktadır, çünkü herkes saatlerini bir saat daha ileriye götürmek istememektedir. 2018’de Florida Senatosu, ABD Kongresi’nden eyaleti 1966 Federal Birleşik Zaman Yasası’ndan hariç tutmasını isteyen Güneşten Korunma Yasası adlı yasayı kabul etti ve bu talep onaylanırsa, Florida yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalacaktır. Bunu başarmak için ABD Kongresi, USC’nin 15 Zaman Standartını değiştirmek zorunda kalacak . 260a , New York Times’a göre devletlerin değişmesine izin verecek.

TÜRKİYE’DE SAATLER İLERİ ALINACAK MI?

Türkiye’de yaz saati uygulaması uygulanmayacak. Dolayısıyla saatler ileri alınmayacak.

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Şunlarada Göz Atabilirsiniz ;)

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Afgan Ara Dönemi

Afgan Ara Dönemi

Akor Nedir ?

Akor Nedir ?

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir