William Taylor Adams ( OLIVER OPTIC ) Biyogafisi , Kimdir ?

William Taylor Adams ( OLIVER OPTIC ) Biyogafisi , Kimdir ?

William Taylor Adams, takma adı OLIVER OPTIC (d. 30 Temmuz 1822, Medway, Massachusetts – ö. 27 Mart 1897, Boston, ABD), çıkardığı çocuk dergisi ve gençler için takma adla yazdığı serüven dizileriyle tanınan Amerikalı öğretmen ve yazar.

Yükseköğrenimi bitirmediği halde 20 yılı aşkın bir süre Boston ilkokullarında öğretmen ve müdür olarak çalıştı. Oliver Optic imzasıyla erkek çocuklar için öyküler yazdı. Bütün zamanını yazmaya vermek için 1865’te müdürlük görevinden ayrıldı. Bundan kısa bir süre sonra gençlere yönelik Oliver Optic’s Magazine for Boys and Girls (1867-75) adlı ilginç dergiyi yayımlamaya başladı.

Adams üretken bir yazardı. Gazete ve dergilere bin kadar öykü, yüzün üstünde de kitap yazdı. Diziler halinde yazdığı kitaplarindaki egzotik, eğitici serüvenler yaşayan genç kahramanlar genellikle çok gezen, terbiyeli, atletik ve yurtsever kişilerdir. Öyküleri sağlam ahlak dersleriyle örülüdür. Kahramanları arasında kızlara pek sik yer vermemesine karşın, dönemin kız çocukları da onun kitaplarından oğlanlar kadar hoşlandılar.

Eleştirmenler Adams’ın kitaplarındaki savrukluğun yetişkin okuyucuların gözünden kaçmayacağını, kitapların yalnızca anlatının canlılığı yönünden ilginç sayılabileceğini öne sürmüşlerdir.

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Şunlarada Göz Atabilirsiniz ;)

William Adams Biyografisi , Kimdir ?

William Adams Biyografisi , Kimdir ?

A.Kadir ( İbrahim Abdülkadir Meriçboyu ) Biyografisi , Kimdir ?

A.Kadir ( İbrahim Abdülkadir Meriçboyu ) Biyografisi , Kimdir ?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir