William Adams Biyografisi , Kimdir ?

William Adams Biyografisi , Kimdir ?

William Adams , (d. 1564, Gillingham, Kent, İngiltere – ö. 16 Mayıs 1620, Japonya), denizci, maceracı tüccar, Japonya’ya ayak basan ilk Ingiliz.

Adams Avrupa’dan kalkarak Macellan Boğazı yoluyla Bati Hint Adalarına gidecek 5 Hollanda gemisinin kılavuz kaptanı olarak 1598’de denize açıldı. Ancak bir dizi sorun filonun dağılmasına yol açtı. Adams’ın gemisi “Charity”, hasta ve çoğu can çekişir durumda olan tayfalarıyla Nisan 1600’de Japonya’nın güney kıyısında demir attı. Adams Osaka’ya götürüldü. Oradaki Şogun, gemilere ve gemi yapımcılığına ilişkin bilgisinden etkilenerek Adams’a bir malikâne bağışladı. Adams 1613’te Doğu Hindistan Kumpanyası’nın Japonya’da bir Ingiliz ticaret işletmesi kurma çalışmalarına yardımcı oldu. Ingiltere’ye dönmesine izin verilmediğinden Japonya’ya yerleşti; böylece İngiltere’deki karısından ve ailesinden tümüyle koparak bir Japon kadınıyla evlendi. Bu arada bir de unvan sahibi oldu. Tokyo’daki bir sokağa Adams’a Japonya’da takılan ad olan Ancin-ço (Kılavuz Sokağı) adı verilmiştir.

Adams’ın Japonya’daki yaşamı James Clavell’in çok satan romani Shogun’a (1975) esin kaynağı olmuş, bu kitaptan aynı addaki ünlü televizyon dizisi yapılmıştır.

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Şunlarada Göz Atabilirsiniz ;)

William Taylor Adams ( OLIVER OPTIC ) Biyogafisi , Kimdir ?

William Taylor Adams ( OLIVER OPTIC ) Biyogafisi , Kimdir ?

A.Kadir ( İbrahim Abdülkadir Meriçboyu ) Biyografisi , Kimdir ?

A.Kadir ( İbrahim Abdülkadir Meriçboyu ) Biyografisi , Kimdir ?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir