Liaodong Yarımadası Nerededir ve Tarihçesi

Liaodong Yarımadası Nerededir ve Tarihçesi

Liaodong Yarımadası Nerededir ve Tarihçesi,Liaodong Yarımadası, Wade-Giles yazıminda LIAO-TUNG, Çin’de, Liaoning yönetim bolgesinin güney kıyısında güneybatı yönünde uzanan büyük yarımada. Yarımadayı içine alan dağ kuşağı kuzeydoğu-güneybati doğrultusunda Bohai Boğazından (haixia) geçerek Shandong Yarımadasındaki dağları izler ve Kuzeydoğu (Mançurya)-Kuzey Kore sınırındaki Changbai Dağlarıyla (shan) sürer.

Liaodong ve Shandong yarımadalarının batısında bulunan Bo Hai Körfezi görece yakın jeolojik çağlarda oluşmuştur. Yarımadanın omurgasını oluşturan tepeler ve dik yamaçlar, bazıları doğuda Yalu Irmağına, bazıları batıda Liao Irmağına, bazıları da denize dökülen karmaşık bir akarsular sistemiyle derinlemesine yarılmıştır. Irmak vadileri geniş alüvyon ovaları oluşturamayacak kadar dardir. Bir bütün olarak dağ sistemine bazen Fenshui Ling, ana sıradağa da Qian Shan adı verilir. Dağlar ender olarak 1.000 m’yi aşar. Yarımadanın güney bölümü daha az engebelidir ve çok az yerde 500 m’ye ulaşır.

Liaodong Yarımadasında kışlar, Çin’in kuzey kesiminin bu yörelerine oranla daha ilık geçer. Tarım mevsimi genellikle 200, en güneyde 220 gündür. Bölgede meyve bahçeleri (özellikle elma) çok yaygındır; pirinç, buğday ve mısır da yetiştirilir. Yeraltı kaynakları arasında demir cevheri, altın ve magnezit sayılabilir. Yarımadanın güney ucunda, Dalian (Dairen) ve Lushun (Port Arthur) limanlarından oluşan Lüda belediyesi yer alır. Yarımadanın batısında, kuzeygüney doğrultusunda Lüda’yı Shenyang’a (eskiden Mukden) bağlayan bir demiryolu bulunur.

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Şunlarada Göz Atabilirsiniz ;)

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Afgan Ara Dönemi

Afgan Ara Dönemi

Akor Nedir ?

Akor Nedir ?

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir