Kültivatör Nedir, Ne İşe Yarar ?

Kültivatör Nedir, Ne İşe Yarar ?

Kültivatör, tarladaki ürünün büyümesini hızlandırmak ve yabani otları öldürmek amacıyla toprağı karıştırmakta kullanılan tarım aleti.

  1. yüzyılın ortalarında geliştirilen ilk kültivatörler atla çekiliyordu. 1870’lerde iki ati olan bir çiftçi, ayakları (dis) ürün sıralarının arasına giren bir makine kullanarak günde yaklaşık 6 hektarlık bir alanı işleyebiliyordu. 20. yüzyılda atların yerini traktörlerin almasıyla birlikte, tek bir makine, birçok sırada ekim yapabilen makinelerle aynı kapasiteye ulaştı. Kültivatörün ayakları ya da dişleri kısa, dar ve hafif kıvrıktır; bastırıldığında toprağın içine girerek toprağı işleyen sivri çelik ucunun ön yüzeyi parlaktır. Ayakların türü ve sayısı ürünün ve toprağın özelliklerine bağlıdır. Eskiden misir, pamuk, soya fasulyesi, patates ve tahil gibi ürünlerde kullanılan döner çapaların 12 ayağı bulunuyordu. Her ayağa çok sayıda döner çapa bağlanıyordu ve böylece makinenin genişliği 12 m’ye kadar çıkıyordu. Döner çapa geriye doğru sürüldüğünde çiğneme görevi yaparak, toprak keseklerinin ve sapların parçalanmasını sağlıyordu.

Yabani otları ayıklayan yaylı ayaklı kültivatörler, gelişmekte olan ürüne zarar vermeden, yüzeysel kök yayılımı gösteren yabani otları söken hafif yaylı ayaklardan oluşur. Bu aygıtlar ekili alanlarda yabani otları henüz fazlaca büyümemişken ayıklar. Çubuklu kültivatörler ise, ekilmemiş açık alanlardaki yabani otların ayıklanmasında kullanılan ve kesiti kare biçiminde olan bir çubuğun toprak yüzeyinin birkaç santimetre altında ekseni etrafında dönmesiyle çalışan makinelerdir. Aslında hafif pulluklar olan tarla kültivatörleri, yaylı ayaklar, taraklar ya da bıçaklarla donatılmışlardır.

 

Arkadaşlarınızla Paylaşın

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir