Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar )
Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar )

Kulaklı Fok, Pinnipedia ( yüzgeçayaklılar ) takımının Otariidae familyasını oluşturan 13 etçil memeli türünün ortak adı. Bu familya üyelerini Phocidae familyasını oluşturan gerçek ya da kulaksız foklardan ayıran en belirgin özellik küçük kulak kepçesinin varlığıdır.

Âlem:Animalia (Hayvanlar)
Şube:Chordata (Kordalılar)
Sınıf:Mammalia (Memeliler)
Takım:Carnivora (Etçiller)
Alt takım:Caniformia (Köpeğimsiler)
Üst familya:Pinnipedia (Yüzgeçayaklılar)

Kuzey denizlerinde yaşayan ve düzenli olarak göç eden kuzey kulaklı foku (Callorhinus ursinus) yazın Pribilof, Komandor ve öbür adalarda ürer. Kestane renkli iç örtü kılları olan bu hayvanların postu kürk ticareti bakımından değerlidir. Genellikle geniş topluluklar halinde yaşar ve balıkların yanı sıra çeşitli deniz hayvanlarıyla beslenirler. Erişkin erkeklerin rengi koyu kahverengi, yelesi grimsidir. Uzunlukları 3,1 m’yi, ağırlıkları 300 kg’yi bulur. Yelesiz ve koyu boz renkli olan dişiler çok daha küçük yapılıdır. Uzunlukları en çok 1,5 m dolayında, ağırlıkları ise 60 kg kadardır. Kuzey kulaklı foku yüzyılı aşkın bir süre kürkü için kırıma uğratıldı ve ancak 1911’de koruma altına alınabildi. Sayıları 1960’larda 60 bini aşmasına karşın izleyen 10 yıl boyunca yeniden azalarak 1980’de 24 bine kadar indi.

Güney Yarımküre’de dağılım gösteren Arctocephalus cinsinden yalnız Guadeloupe kulaklı foku (A. townsendi) Antil Denizinin doğusunda yer alan Guadeloupe’ta yaşar. Bu cinsi oluşturan yedi türün dış örtü kılları bozdan kahverengiye kadar değişirken iç örtü kılları kestane rengi, uzunlukları genellikle 1,2-1,8 m’dir. Ama Güney Afrika kulakli foku (A. pusillus) ile Avustralya kulaklı fokunun (A. p. doriferus) erkekleri yaklaşık 2,5 m uzunluğa ve 300 kg ağırlığa erişir; dişileri ise 1,8 m uzunluğunda ve 120 kg ağırlığındadır. Kuzey kulaklı foku gibi Güney Yarıküre’nin kulaklı fokları da toplu halde yaşar. 1970’lerin sonlarında yılda yaklaşık 14 bin Güney Amerika kulaklı foku (A. australis) avlanıyordu. Yeni Zelanda kulaklı foku(A. forsteri), Galápagos kulaklı foku (A. galapagoensis), Juan Fernandez kulakli foku (A. philippii) gibi eskiden çok sayıda bulunan türlerin soyları neredeyse tükeninceye değin kürk avcıları tarafından kırıma uğratılmış, ancak bundan sonra koruma altına alınmışlardır. Denizaslanı(*) adıyla tanınan beş tür ise öbür familya üyelerinden iç örtü tüylerinden yoksun kaba ve kısa kıllı postlarıyla ayırt edilir.

Aşağıdaki Belgelselleri izleyebilirsiniz ;

Fok Balıkları Nasıl Derinlerde Yüzer ?

Fok Balıkları Karanlık Sularda Nasıl Avlanır ?

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Şunlarada Göz Atabilirsiniz ;)

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Afgan Ara Dönemi

Afgan Ara Dönemi

Akor Nedir ?

Akor Nedir ?

Yaz Saati Gerçekleri ? Ne Zaman Başlıyor ? Ne Zaman Bitiyor ? Türkiye’de Durum Ne ?

Yaz Saati Gerçekleri ? Ne Zaman Başlıyor ? Ne Zaman Bitiyor ? Türkiye’de Durum Ne ?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir