Akor Nedir ?

Akor Nedir ?

Akor Nedir ?

Akor, müzikte üç ya da üçten daha çok sesin bir arada ses çıkarması , tinlamasıda diyebiliriz. Akorlar, armonik yapılarına göre, rahatlık duygusu veren konsonan akorlar ve ardından gelen başka bir akora çözülmek isteyen disonan akorlar olmak üzere ikiye ayrılır. Geleneksel Bati armonisinde akorlar üçlü aralıkların üst üste konmasıyla oluşturulur. Uçlü akor böylece iki bitişik üçlünün bir beşli aralık oluşturacak biçimde üst üste gelmesiyle oluşur. Örneğin mi-sol minör üçlüsünün do-mi majör üçlüsünün üzerine konmasıyla do-mi-sol üçlü akoru oluşur. Bu akorun üzerine bir üçlünün daha eklenmesiyle yedili akor oluşur.
Orneğin do-mi-sol-si ya da do-mi-sol-sib (do-si majör yedili, do-sib ise minör yedili dir). Bir üçlünün daha eklenmesi, yedili akoru dokuzlu akora dönüstürür (do-misol-si-re). 19. yüzyıl sonlarında Batı müziğinde, yedili ve dokuzlu akorlar, temel armonik işlevlerin anlatım gücünü artırdığından, üçlü akorun yerini almıştır.

Mistik Akoru

Rus besteci Aleksandr Skriabin’in üst üste eklenen dörtlülerinden oluşan “mistik akoru” (örn. do-fa#-sib-mi’-la’-re”) ilk kez 20. yüzyılın başındaki yapıtlarında ortaya çıkmıştır. Son dönemlerde bitişik seslerden oluşan “ton kümeleri” (örn. do-re-mi-fa#) saf melodik-ritmik güçleri geleneksel armonik yaklaşıma yeğleyen müzikte kullanılmaya başlamıştır.
Kırık akorlar (akoru oluşturan seslerin bir melodi oluşturacak biçimde art arda dizilmesi) uzun bir süre yalnızca sazlar için yapılan bestelerde temel bir süsleyici öğe olarak kullanılmıştır.

Kırık akor, özellikle 18. yüzyılın sonlarıyla 19. yüzyılın başlarında egemen olan doğal tonlara dayalı armoni sistemi çerçevesinde ele alınan eşsesli müzikte çok yaygındır. 20. yüzyıl başlarında ise Arnold Schoenberg Op. 9 Birinci Oda Senfonisi’ni (1906) üst üste eklenen dört tane dörtlüden oluşan melodik cümlelerle geliştirmiştir.

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Şunlarada Göz Atabilirsiniz ;)

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Uzaktan Eğitim İçin Ebeveynlere Öneriler

Afgan Ara Dönemi

Afgan Ara Dönemi

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

Kulaklı Fok ( Yüzgeçayaklılar ) Hakkında Bilgi

Yaz Saati Gerçekleri ? Ne Zaman Başlıyor ? Ne Zaman Bitiyor ? Türkiye’de Durum Ne ?

Yaz Saati Gerçekleri ? Ne Zaman Başlıyor ? Ne Zaman Bitiyor ? Türkiye’de Durum Ne ?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir